👤

Care este numărul de molecule conținute într-un volum de 1 m3 de hidrogen aflat în condiții normale de presiune și temperatură? Se cunoaște că numărul lui Avogadro este NA = 6,023 * 1023 molecule/mol și volumul unui mol de hidrogen în condiții normale de presiune și temperatura este Vμ=22,4 dm3/mol. ??


Răspuns :

1m³=1000dm³
v(H2)=V/Vm
v(H2)=1000/22,4≈44,64mol
n(H2)=v(H2)*Na
n(H2)=44,64*6,023*10²³≈268,9*10²³
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari