Un antrepenor are un camion ce poate transporta 5t de materiale de constructii.Cate drumuri trebuie sa efectueze pentru a transporta: 2m³ de ardezie cu densitatea 2700kg/m³; 1,2 m³ de gresie cu densitatea 2500kg/m³ si 5m³ de grinzi de lemn cu densitatea 700kg/m³? trebuie cu rezolvare
ρ=m/V m=ρ×V masa ardeziei=2700 kg/m³×2 m³=5400 kg masa gresiei=2500 kg/m³×1,2 m³=3000 kg masa grinzi = 700 kg/m³×5 m³= 3500 kg 5400+3000+3500=11900 kg= 11,9 t materiale de constructii 11,9 ÷5=2,38 ⇒ va face 3 drumuri
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!