n = V/Vm = 44,8/22,4 = 2 moli C2H4
C = md/ms*100 => md = C*ms/100 = 93,1*500/100 = 465,5g H2SO4
nH2SO4 = 465,5/98 = 4,75 moli H2SO4
n acid în exces = 4,75-2 = 2,75 moli
m acid exces = 2,75*98 = 269,5g
ms = 26950/98 = 275g sol. H2SO4
C2H5-OH ---H2SO4(-H2O)--> C2H4