MH3PO4= 3A hidrogen+ A fosfor+ 4A oxigen =3+31+64 =98 u.a.m => miu= 98 g/mol 98 g H3PO4.................. 31g P 10 g H3PO4............…..... x X= (31*10): 98 x= 3,16 g P
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!