pH= - lg[H⁺]----->[H⁺]= 10⁻³mol/l
1000mlsol.......0,001mol
500ml..........n=0,0005molH⁺=0,0005molHcL, pentru ca acidul este un electrolit tare si se ionizeaza total
V= nxVm
V= 0,0005molx22,4l/mol=0,0112l= 11,2 cm³
am aproximat volumul solutiei egal cu volumul apei ! Sper sa fie bine !!