Răspuns :
K2SO3=sulfit de potasiu
n=m/mu. =>m=n•mu
m=7moli•158g/mol=1106g
n=nr de moli
m=masa oarecare
mu=masa molară
mu=2A(K)+A(S)+3A(O)
mu=2•39+32+3•16=158g/mol
A(...)=masa atomica
n=m/mu. =>m=n•mu
m=7moli•158g/mol=1106g
n=nr de moli
m=masa oarecare
mu=masa molară
mu=2A(K)+A(S)+3A(O)
mu=2•39+32+3•16=158g/mol
A(...)=masa atomica
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!