👤

calculați masa pentru 4.92 l la azot cu temperatura de 126 c și 10 atm

Răspuns :

se aplica ecuatia de stare a gazelor
pV=nRT,  unde inlocuiesc nr.moli, n= m/M
pV= mRT/M  
inlocuiesc: M=28g/mol,  T=273+126,  R= 0,082 atxl/molxK

10X4,92= mx0,082x399/28..................CALCULEAZA    m !!!!!!
T=126+276k=402

P*V=m/M *R*T

10*4,92=m/(14*2) *0,082*402

49,2=m/28 *32,96

49,2=(m*32,96)/28

m=(49,2*28)/32,96

m=41,8g