Răspuns :
A,Mg= 24g/mol
n=m/A---> n= 4,8g/24g/mol= 0,2molMg
-din ecuatie calculez moli apa, hidroxid si hidrogen:
1mol 2mol 1mol 1mol
Mg + 2H2O ------> Mg(OH)2 + H2
0,2mol x=0,4mol y= 0,2mol z=0,2mol
- se formeaza o solutie din hidroxidul de magneziu rezultat si restul de apa care a ramas dupa reactie
m,apa= 0,4molx18g/mol= 7,2g
m,apa ramasa= 100-7,2=> 92,8g
m,Mg(OH)2= 0,2molx58g/mol=11,6g
c= mdx100/ms---> md= 11,6g; ms= md+m,apa= 11,6+92,8=> 104,4g
c= 11,6x100/104,4=.....................calculeaza !!!!
-calculez volumul de hidrogen
V=nxV,m
V= 0,2mol x22,4l/mol=...............................calculeaza !!!!..
n=m/A---> n= 4,8g/24g/mol= 0,2molMg
-din ecuatie calculez moli apa, hidroxid si hidrogen:
1mol 2mol 1mol 1mol
Mg + 2H2O ------> Mg(OH)2 + H2
0,2mol x=0,4mol y= 0,2mol z=0,2mol
- se formeaza o solutie din hidroxidul de magneziu rezultat si restul de apa care a ramas dupa reactie
m,apa= 0,4molx18g/mol= 7,2g
m,apa ramasa= 100-7,2=> 92,8g
m,Mg(OH)2= 0,2molx58g/mol=11,6g
c= mdx100/ms---> md= 11,6g; ms= md+m,apa= 11,6+92,8=> 104,4g
c= 11,6x100/104,4=.....................calculeaza !!!!
-calculez volumul de hidrogen
V=nxV,m
V= 0,2mol x22,4l/mol=...............................calculeaza !!!!..
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!