👤

un corp cade fara viteza initiala de la inaltime de 50 m. la ce inaltime inaltime energia cinetica a lui este egala cu cea potentiala a lui fata de sol va rog frumos!!!!!!!1!!!!!

Răspuns :

Se da:
h=50m
Ep1=Ec1
h1=?m

Formule:
Ep1+Ec1=Epmax
2Ep1=Ep
2mgh1=mgh
2h1=h
h1=h/2

Calcule:
h1=50/2=25m