👤

Un copil cu masa de 40kg se catara pe o franghie verticala cu viteza de 0,6m\s . Cu cat creste energia potentiala a sistemului copil-pamant dupa 10 secunde. Se da: greutatea=10N\Kg

Răspuns :

Ep=mgh.  m=40kg  ; g=10N/kg; h=d=v*t=0.6*10=6 m

Ep=mgh=40kg*10N/kg*6m= 2400 J (jouli)

schema o faci singur(a)