problema 11.................................................
15 kg cartofi......12 kg varza......69 lei
5 kg cartofi........7 kg varza........29 lei |×3
15 kg cartofi........21 kg varza.......87 lei
15 kg cartofi.........12 kg varza.......69 lei
______________________________ ( - )
// 9 kg varza.........18 lei
1 kg varza = 18 :9 = 2 lei
1 kg cartofi = [69-(12×2)] :15 = (69-24):15 =
= 45:15 = 3 lei
2 lei costa un kg de varza
3 lei costa un kg de cartofi