👤

Din 72 lei s-au cumparat cartofi de 60 lei si 6 kg de ceapa. Cati lei costa un kg de ceapa?

Răspuns :

72-60=12 lei ( 6 kg ceapa )
12:6=2 lei
1)Câți lei au mai rămas depa ce a cumpărat cartofii?
72-60=12 lei
2)Câți lei costă un kg de ceapa?
12:6=2 lei

Sper că te-am ajutat