👤

ce masa si ce volum ocupa 5 moli de O2 ?

Răspuns :

n=m/mu =>m=n•mu
m=5moli•32g/mol=160g
n=V/Vu =>V=n•Vu
V=5moli•22,4 L/mol=112 L
n=nr de moli
m=masa oarecare
mu=masa molară
V=volum oarecare
Vu=volum molar=22,4 L/mol