A) hidroxid de strontiu Formula moleculara : Sr(OH)2 Masa moleculara= Asr+2*Ao+2*Ah=88+2*16+2*1=88+32+2=122 g/mol B) carbonat de sodiu Formula moleculara: Na2CO3 Masa moleculara= 2*A Na+Ac+3*Ao=2*23+12+3*16=46+12+48=106 g/mol
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!