Răspuns :
8,5 kg cartofi ............20,4 lei
12 kg cartofi ............. x lei
x = 12 x 20,4 : 8,5 = 28,8 lei
12 kg cartofi ............. x lei
x = 12 x 20,4 : 8,5 = 28,8 lei
8,5 kg de cartofi...............20,4 lri
12 kg de cartofi...................x lei
x=20,4•12/8,5
x=244,8/8,5
x=28,8 lei(costa 12 kg de cartofi)
12 kg de cartofi...................x lei
x=20,4•12/8,5
x=244,8/8,5
x=28,8 lei(costa 12 kg de cartofi)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!