Răspuns :
Răspuns:
x = 375 lei
Explicație pas cu pas:
x - costul obiectului până la scumpire
100 % + 20 % = 120 %
120 % din x = 450
120 / 100 × x = 450 → îl amplificăm pe 450 cu 100 :
120x / 100 = 45000 / 100
120x = 45000 ⇒ x = 45000 : 120
x = 375 lei.
Cerință:
După scumpirea cu 20% un obiect costă 450 lei.
Cât costă obiectul până la scumpire?
Răspuns:
375
Explicație pas cu pas:
vom nota cu X prețul inițial
[tex]100\% + 20\% = 120\% \\ 120\% \: din \: x(450) \\ 120x = 45000 \\ x = \frac{45000}{120} \\ x = 375 \: lei[/tex]
- Cât costă obiectul până la scumpire?
- Obiectul costă 375 lei.
Succes!
math86
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!