1mol 1mol 1mol
NH3 + HCl----> NH4Cl
calculez moli de NH3 si de HCl din marimile date
n= m/M----.> n,NH3= 5,1g/(14+3)g/mol= 0,3mol
n=V/V,m----> n,HCl=4,48 l/ 22,4l/mol= 0,2mol ( daca volumul scris de tine este in litri ?)
cum in reactie intra cate 1mol de reactanti, rezulta ca vor intra 0,2mol acid si 0,2mol amoniac si va rezulta 0,2mol clorura de amoniu; va ramane un exces de 0,1molamoniac
m,sare = 0,2molx(14gN+4gH+35,5gCl)/mol=..........................calculeaza !!!