👤

Ipsosul este un cristalohidrat al sulfatului de calciu ce contine 27,59% calciu.
Determina formula chimica a ipsosului.


Răspuns :

CaSO4 * xH2O
40= 27,59*(40+32+64+18*x)/100
4000= 27,59*(136+18*x)
4000=3752,24+496,62*x
x=247,76/496,62
x= 0,5
Formula chimica a ipsosului este CaSO4*1/2 H2O