Răspuns :
Cum avem 6 fete => 3 fete au numere impare. Atunci avem P(fi)= Favorabile/Total(F/T) = 3/6 = 1/2 = 50/100 => Probabilitatea este de 50%(lafel si pt cele pare)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!