1 .Un corp are gde 5 niutoni .care este densitatea lui daca corpul este un cub cu l = 5 cm
2. Masa unui 1metru cub de apa e
A ) 1 tona
B) 1 kg
C)100 kg
D) 1000 kg
1. G=5N G=m·g ⇔m·g=5N ⇔m=1/2 kg l=5cm ⇔V=l³=5³cm³=125cm³ p=m/V ⇔ p=1/2 ·1/125 kg/cm³ ⇔ p=1/250 kg/cm³=1/4000 kg/m³; 2. 1m³=1000dm³=1000l=1000kg=1t ⇒masa unui 1 metru cub de apa este 1t=1000kg (variantele corecte sunt a) si respectiv d) );
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!