Răspuns :
SE aplica relatiile : c=msolvatx100/msol, unde msol= msolvat+ m,solvent
35= m,solvatx100/420---> m,solvat= 147g
m,solvent= 420-147=.......................
mai trebuie relatia: ro(densitatea)= m/v
m,solvat= 57,2g
22= 57,2x100/m,sol.--------------> msol=260g
vsol=m/ro=260g/1,132g/ml=...........................,ml ; finalizeaza calculele !!!!!
35= m,solvatx100/420---> m,solvat= 147g
m,solvent= 420-147=.......................
mai trebuie relatia: ro(densitatea)= m/v
m,solvat= 57,2g
22= 57,2x100/m,sol.--------------> msol=260g
vsol=m/ro=260g/1,132g/ml=...........................,ml ; finalizeaza calculele !!!!!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!