daca la un element galvanic se conecteaza un consumator cu rezistenţa R1=7omegli amperimetru indică intensitatea I1=0,14A daca se conecteaza alt consumator cu rezistenta R2=4omegli atunci intensitatea curentului de circuit I2=0,02A determină t.e.m.a elemetului galvanic.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!