👤

cate g de oxigen se gasesc in 200 milimoli fosfat de mg

Răspuns :

Mg3(PO4)2                                                              200mmoli=0,2moli
                                                                                262 g fosfat---------1mol fosfat
M=3.24+2.31+8.16=72+62+128=262                      a g ------------------0,2 moli
262g Mg3(PO4)2----------128g Mg                             a=262.0,2=52,4 g fosfat
52,4 g-------------------------x
x=52,4.128:262=25,6 g Mg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari