👤

o papusa si un robot costa impreuna 21lei iar 3 papusi si 4 foboti de acelasi fel 76lei. Costul fiecarui produs va fi???

Răspuns :

papusa=p
robot=r
p+r=21 lei/-r
p=21-r

3p+4r=76
3(21-r)+4r=76
63-3r+4r=76/-63
4r-3r=13
r=13⇒1 robot costa 13 lei

p=21-r
p=21-13
p=8⇒o papusa costa 8 lei