👤

energia cinetica la aruncarea verticala a unui corp e de 0,1kj cu cit va fi egala energia cinetica la inaltimea de 4m daca masa este egala cu 1kg

Răspuns :

Se da:
Ec=0,1kJ=100J
h1=4m
m=1kg
Ec1=?J

Formule:
Ec1+Ep1=Ec
Ec1=Ec-Ep1
Ec1=Ec-mgh1

Calcule:
Ec1=100-1*10*4=60J