2 NaOH + H2SO4 => Na2SO4 + 2 H2O c NaOH = 10% c H2SO4=9.8% ms H2SO4 = 200 g m H2SO4= c * ms / 100 => m H2SO4 = 9.8*200/100 = 19.6 g H2SO4 2 * 40 g NaOH ... 98 g H2SO4 y g NaOH ......19.6 g H2SO4 y = 19.6 * 2 * 40 / 98 = 16 g NaOH md NaOH = 16 g c= 10% ms = md * 100 / c=> ms NaOH = 16*100/10= 160 g sol. NaOH 10 %
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!