👤

3 kg mere costa 7,5 lei
4 kg mere =?


Răspuns :

3 kg mere costa 7,5 lei
4 kg mere=?
7,5:3=2,5 (costa un kg)
2,5+2,5+2,5+2,5=10 lei
4 kg de mere =10 lei