Răspuns :
5 kg ... 15 lei
8 kg ... x lei.
x = 8·15 / 5 = 8·3 = 24 de lei.
Green eyes.
8 kg ... x lei.
x = 8·15 / 5 = 8·3 = 24 de lei.
Green eyes.
5 kg prune............................. 15 lei
8 kg prune............................. x lei
x=8x15:5=120:5=24 lei
R: 8 kg prune costa 24 lei
8 kg prune............................. x lei
x=8x15:5=120:5=24 lei
R: 8 kg prune costa 24 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!