👤

prețul unui obiect s-a micșorat o data cu 10% și altădată cu 20% .Care este procentul cu careva micșorat în total prețul obiectului ?

Răspuns :


Prima micsorare  100% - 10%=90%
A doua micsorare 100%-20%=80% 
90%x80%=7200 :100 = 72 %  dupa a 2-a micsorare


Pretul obiectului se va micsora cu 28  % ( 100 - 72 )
100%-10%=90%
90%=dupa prima micsorare
100%-20%=80% 
90%x80%=72% dupa a 2-a micsorare
100%-72%=28%  procentul cu care s-a micsorat pretul obiectului