Un avion cu masa de o tona zboară cu o viteza de 360 km/h la o înălțime de 500m deasupra solului.Care este energia mecanica totala a avionului (g=10N/kg)?
1t=1000,kg 360km/h=100m/s E=Ec+Ep energia mecanica-E energie cinetica-Ec energie potentiala-Ep Ec=mv²:2=1000kg*(100m/s)²:2=5.000.000 J Ep=mgh=1000kg*10N/kg*500m=5.000.000J E=5.000.000J+5.000.000J=10.000.000J=10MJ
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!