prima metoda m=200g NaOH n=? n=m/M=200/40=50 moli MNaOH=ANa+AO+AH=23+16+1=40g a doua metoda 1molNaOH.........40gNaOH XmoliNaOH.......200gNaOH X=200×1/40=50moliNaOH
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!