Răspuns :
FeSO4
M=56+32+4.16=88+64=152
152 g FeSO4------------56gFe
X----------------------------8g Fe
x=152.8:56=21,71 g FeSO4
O2 M=2.16=32
32g O2--------------1mol O2
Y g--------------------2moliO2
Y=32.2=64 g O2
152gFeSO4-------------64gO2
Z g-------------------------64gO2
Z=152.64:64=152 gFeSO4
CaCO3-calcar
-piatra de var
1,5 t calcar -marmura
1,5 t=1500 kg CaCO3
puritatea=p=mp.100:mt
mp=p.mt:100
mp=90.1500:100=1350 kg CaCO3 PUR
M=56+32+4.16=88+64=152
152 g FeSO4------------56gFe
X----------------------------8g Fe
x=152.8:56=21,71 g FeSO4
O2 M=2.16=32
32g O2--------------1mol O2
Y g--------------------2moliO2
Y=32.2=64 g O2
152gFeSO4-------------64gO2
Z g-------------------------64gO2
Z=152.64:64=152 gFeSO4
CaCO3-calcar
-piatra de var
1,5 t calcar -marmura
1,5 t=1500 kg CaCO3
puritatea=p=mp.100:mt
mp=p.mt:100
mp=90.1500:100=1350 kg CaCO3 PUR
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!