O sarma din alama si una din otel cu aceeasi lungime de 5m.Ambele sunt supuse incalziri pana la o anumita temperatura.Raportul deformarii este delta l otel supra delta l alama=1/2.Daca lungimea sarmei din otel va fi 5,005 m,calculati lungimea sarmei din alama.
Va rog,ma puteti ajuta.
Lugimea initiala a sarmei de otel este 5m si lungimea finala a ei este 5,005m deci alungirea ei este Δl otel=5,005-5=0,005m Stii ca Δl otel/Δl alama=1/2 deci poti sa afli Δl alama=2*Δl otel Δl alama =2*0,005=0,01m Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!