👤

Masa de dioxid de carbon în care se gaseste aceiași cantitate de oxigen ca in 360g H2O

Răspuns :

MH2O=2+16=18
18gH2O--------------16gO2
360gH2O--------------xg
x=360.16 :18=320 g O2

MCO2=12+2.16=44

44gCO2----------32 g O
YgCO2-----------320gO
Y=44.320 :32=440g CO2