La bornele unui generator cu tensiunea electrica E=24 V si rezistenta interioara r=2 ohmi se conecteaza un rezistor cu rezistenta R=38ohmi .Calculeaza intensitate curentului ce se stabileste prin circuit.
AJUTOR.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!