Răspuns :
56g 2.36,5 127g 2g MHCl=1+35,5=36,5
Fe+2 HCl =FeCl2 +H2 MFeCl2=56+2.35,5=127
2g x z y
x=2.2.36,5:56=2,6 g HCl acesta este md pentru solutie
ms=md.100:c
ms=2,6.100:18,25=14,24 g sol. HCl
y=2.2:56=0,007 g H2
Pentru a afla V de H2 , gramele le transf. in moli
MH2=2g
2g H2-------1mol H2
0,007g-------a moliH2
A=0,007:2=0,0035 moli H2
VH2=22,4.0,0035=0,078 litri H2
Z=2.127:56=4,53g FeCl2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!