OFER COROANĂ SI MULTE PUNCTE!!!!!! Nu ezita
1)O bară îngustă din fier cu lungimea de 2m si m=3kg a fost ridicată de pe podea și
pusă vertical. Cu cat a variat Ep?
2)La ce înălțime o picătură de apă cu V=30 mm(cub:la put a 3-a) are Epde 9mJ față de suprafața Pămantului? (Ro =1000kg/m cub
apa
1) Ridicand bara pe verticala, centrul ei de greutate se ridica pe distanta h=l/2=2/2=1m Energia potentiala creste cu ΔEp=m*g*h 2) m=V*ro Ep=m*g*h de unde scoti h=Ep/m*gEp/V*ro*g Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!