👤

viteza pe care un corp de m= 4kg scade pe distanta de 10m de la v1 = 8m/s la v2 = 2m/s. Aflati Ff

Răspuns :

Aplici legea conservarii energiei.
Energia initiala este energie cinetica si are valoarea Eci=m*v1²/2
Dupa ce parcurge distanta d=10m sistemul are tot energie cinetica dar mai mica deoarece o parte a fost consumata de forta de frecare prin lucrul mecanic efectuat
Ecf=m*v2²/2
Lf=Ff*d
Eci=Ecf+Ff*d 
Din aceasta ecuatie scoti Ff.
Succes!