👤

Un corp cu volumul de 6000 centimetri cub are densitate de 0,9 g/centimetru cub . Care este greutatea lui stiinde ca accelerația gravitaționale este egala cu 10 N/kg. Va rog faceți rezolvarea clara dau coromana și multe puncte.

Răspuns :

Greutatea se calculeaza dupa formula Masa*acceleratia gravitationala.

Avem acceleratia gravitationala, insa nu avem masa.

Din clasa a 6-a stim formula pentru masa Volum*densitate.

Avem toate datele, putem calcula:

Masa=6000*0,9=5400g=5,4kg(in SI)

Greutatea=5,4*10=54N.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari