👤

O piatr cu masa de 0,5 kg a fost aruncata de la o inaltime h=30 m cu o viteza initiala de V1=25m/s. Stabiliti lucrul fortei de rezistenta ce a actionat asupra pietrei, daca viteza ei la caderea pe Pamint a fost egala cu V2=30m/s.

Răspuns :

Se face cu teorema de variație a energiei cinetice care spune așa : delta Ec ( adica energia cinetica finala minus energia cinetica inițială ) este egală cu suma  lucrurilor forțelor care acționează asupra corpului ( în cazul de față suma dintre lucrul greutății si lucrul forței de rezistență ) . 

Vezi imaginea MĂDĂĂĂ12