Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12l/min x 4 min = 48 l
48l : 10l/min = 4,8 min
1 min = 60 sec
0,8 min = 60 x 0,8 = 48 sec
Raspuns : În 4 min 48 sec va umple vasul o pompa cu capacitatea de 10 l/min
sau :
12 l/min .................. 4 min
10 l/min .................. X min
(sunt marimi invers proportionale )
X = 4 x 12 : 10 = 48 : 10 = 4,8 min = > 4 minute 48 sec