Doua bile de mase m1=2kg si m2=1kg se misca pe un plan orizontal cu vitezele v1=2 m/s si v2=3 m/s pe directii perpendiculare. Dupa ciocnire a doua bila se opreste . Sa se afle viteza primei bile dupa ciocnire si caldura degajata.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!