👤

Ce cantitate de oxigen se gaseste in
36g H2S
2 moli H2SO4
0,15 Kmoli SO2
Dau coroana !!!!!!!!!!!!!!


Răspuns :

In 36 g de H₂S nu este oxigen, deci O=0
2 moli H₂SO₄
Mh₂so₄=2+32+16x4=34+64=98, deci un mol de H₂SO₄ are masa de 98g
2 moli H₂SO₄=98x2=196g
98g H₂SO₄................64g O
196g H₂SO₄..................xg O

[tex] \frac{98}{196} = \frac{64}{x} [/tex]
[tex]x= \frac{196x64}{98} [/tex]
[tex]x= \frac{12544}{98} [/tex]
[tex]x=128 g [/tex] O 

0,15 Kilomoli SO₂= 150 moli SO₂

Mso₂= 32+16x2=32+32=64g, deci un mol de SO₂ este egal cu 64 g
150 moli SO₂= 64x150=9600 g
64g SO₂...........32g O
9600g SO₂.................xg O

[tex] \frac{64}{9600} = \frac{32}{x} [/tex]
x= [tex] \frac{9600x32}{64} [/tex]
[tex]x= \frac{307200}{64}[/tex] 
[tex]x= 4800 g [/tex] O 
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari