Tensiunea de la bornele consumatorului dintr-un circuit simplu are valoarea U=29,4 V . Stiind ca generatorul are tensiunea electro-motoare (t.e.m.) E=30 V si rezistenta r=0,2 Ω , calculeaza :
a) tensiunea interioara ;
b) intensitatea curentului din circuit ;
c) rezistenta consumatorului ;
d) puterea disipata de consmator in 10 minute ;
f) intensitatea curentului de scurtcircuit pentru acest generator .
Va rog faceti-mi rezolvarea completa !! Multumesc mult !!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!