Răspuns :
1.
consideram m amestec =100g cu x moli cloretan si y moli 1,1-diclor etan
Masele moleculare sunt 64,5 si 99
64,5x+99y=100 (1)
cantitatile de clor existente in 64,5x g cloretan si in 99y g 1,1-dicloretan sunt : 35,5x g respectiv 71y g
35,5x+71y=67,62 (2) se rezolva sistemul format din (1) si(2)
64,5x+99y=100
35,5x+71y=67,62 ==> x=0,38 (moli) y=0,76 (moli)
x/y=38/76 = 1/2
2.
CH2=CH2 + HCl-------> CH3-CH2Cl {cataliz. HgCl2}
CH ≡ CH + HCl-----> CH2= CH Cl ----+HCl----> CH3-CH Cl2 {cataliz. HgCl2 }
3.
CH2=CH2 + HCl-------> CH3-CH2Cl 2 moli HCl-------2moli CH3-CH2Cl
CH ≡ CH + 2 HCl---> CH3-CH Cl2 4moli HCl -------2 moli CH3-CH Cl2
in total 6 moli HCl => m HCl= 6* 36,5 g [M HCl= 36,5}
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!