a) volumul cubului = V = l³= 15 cm x 15 cm x 15 cm = 3375 cm³
b) greutatea cubului = G = F = k xΔl = 100 N/m x 0,08 m = 8 N
c) deoarece greutatea = masa x g,
masa cubului = Greutatea / g = 8N/10N/kg = 0,8 kg
d) calculam ce volum ar trebui sa aiba cubul daca ar fi omogen - adica plin in interior
densitatea = masa/ volum
volumul lemnului = masa/ densitate = 800 g / 0,8 g/cm³ = 1000 cm³
e) Am calculat un volum al cubului de 3375 cm³, ceea ce inseamna ca in interior are un gol. Acest gol are volumul
V gol = V cub - V lemn = 3375 cm³ - 1000 cm³ = 2275 cm³