👤

Un camion circula trei ore cu viteza de 52.5km/h si apoi inca 2.5 ore cu viteza de 55.75km/h .Care este distanta parcursa de camion?

Răspuns :

Dd= V×Dt
Dd1 = 52.5 km/h × 3h. Ora cu ora se simplifica si ramane ca Dd1 =52.5 ×3 km=157.5

Dd2 = 55.75km/h ×2.5h. Ora cu ora se simplifica si ramane ca Dd2= 55.75×2.5 km
=139.375
Dd=Dd1+Dd2 = 157.5 +139.375 =296.875