👤

Intr-o scoala sunt 625 de elevi, 40% dintre elevi sunt fete. Determinati probabilitatea ca, alegand laintamplare un elev din scoala, acesta sa fie baiat.

Răspuns :

625×40%=250 fete
625-250=375 baieti
probabilitatea= 375/625=3/5