👤

pretul unei motociclete a fost redus de 2 ori:prima reducere -de 25% a doua-de 15%.aflati cit a costat motocicleta inainte de cele 2 reduceri stiind ca acum ea costa 1020lei va rog

Răspuns :

100 % - 25% - 15 % = 60 %

60% ..............  1020 lei 
100 % ............... x 

x = 1020 x 100 ; 60 = 1700 lei a costat motocicleta inainte de reduceri