👤

Pretul unui stilou este 20 de lei. Dupa o reducere cu 10% , oretul stiloului va fi ... lei

Răspuns :

20-10/100×20=20-1/10×20=20-20/10=20-2=18
20x10:100=200:100=2 lei reprezinta 10% din 20 lei
20-2=18 lei dupa reducerea de 10%
R: Dupa o reducere de 10% , pretul stiloului va fi 18 lei .